Cafe Racers - historie

Cafe Racers
Autor: Jirka Kotrba
Datum: 31.05.2019

Sdílejte s přáteli

Historie Cafe Racers se začala psát na přelomu 50. a 60. let ve Velké Británii. Anglie se tehdy pomalu zotavovala z následků druhé světové války a hustá síť kvalitních silnic se spoustou čerpacích stanic, hospod a odpočívadel byla nutností pro udržení průmyslového rozvoje.

Zpoza oceánu na britské ostrovy pronikal "rock and roll" a s sebou přinášel také ducha divokosti a rebelství. Motocyklové závody se opět těšily velké popularitě a právě závodními stroji se tehdejší mládež inspirovala. Své motorky podomácku přestavovali a vylepšovali, s cílem postavit stroj, který bude schopen dosáhnout rychlosti 100 mil za hodinu (přibližně 160 km/hod). Z motorky tak bylo odstraněno vše, co nebylo pro funkci stroje nezbytné. Řídítka se přesunula blíže k vidlici, karburátory dostaly větší trysky, zmenšená nádrž a sportovní sedlo pak již dotvořili sportovní výraz stroje.

Brzy začali jezdci prohánět své po domácku upravené stroje po nově vybudovaných cestách. Místem setkávání se stala bistra "CAFE" stojící u silnic, která primárně sloužila k občerstvení řidičů dálkové nákladní dopravy (neplést s kavárnami, kterým se říkalo "coffee house"). Zde fanoušci motocyklů posedávali, popíjeli a vyčkávali na své případné soupeře, se kterými by mohli poměřit výkon svých strojů . A právě tyto závody mezi jednotlivými "CAFE" daly označení těmto amatérským závodníkům. Označení Cafe racer bylo z počátku posměšným výrazem, ale postupem času byl tento termín všeobečně přijat.

Další oblíbenou kratochvíli byla sázka na jednoho konkrétního jezdce. Uvnitř podniku se na jukeboxu pustila píseň, a pokud tento jezdec dokázal na svém stroji přejet k jinému "CAFE" podniku a vrátit se zpátky ještě dříve než-li píseň dohraje, tak vyhrál nejen uznání ostaních, ale také předem domluvenou částku.

Vyhledávání na webu

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Výměna autoskla Ostrava

Expresně rychlá výměna čelních oken. Získejte nabídku právě ted.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!